• Ağustos 3, 2021

UDAYA NARAYANA SİNGH

Byadmin

Oca 28, 2021


(23 Kasım 1951)Hint Şair, yazar, dilci ve çevirmen.

Udaya Narayana Singh (23 Kasım 1951 doğumlu) şu anda Amity Üniversitesi Haryana, Gurgaon Amity Üniversitesi Amity Dilbilim Çalışmaları Merkezi (ACLiS). Eskiden, Hint Dilleri Merkez Enstitüsü (CIIL) Direktörü, Mysore, Hindistan, Singh tanınmış bir şair, oyun yazarı ve denemeci ve uluslararası üne sahip bir dilbilimcidir. İki dilli bir yazar olarak Singh, Maithili’de (‘Nachiketa’ kendi adıyla) dört şiir ve on iki oyun, ayrıca altı edebi deneme kitabı, bir kısa öykü koleksiyonu ve Bengalce’de dört şiir kitabı yayımladı. birkaç kitabı birçok dile ve dile çevirmek. Toplam 56 kitabı bulunan hakemli dergilerdeki ve akademik araştırmalardaki akademik makalelerinde 180 araştırma makalesi bulunmaktadır. En son Maithili şiirleri antolojisi olan ‘Jahalak Günlüğü’ adlı şahane Sahitya Akademi 2017 Şiir Ödülü’nü aldı.
Profesör Singh , Visva-Bharati’deki Rabindra Bhavana ve aynı zamanda Tehlike Altındaki Diller Merkezi’nde, Visva-Bharati’deki Başkan ve aynı zamanda Santiniketan’daki (Batı Batı) Visva-Bharati Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bengal). Ayrıca Uygulamalı Dilbilim ve Çeviri Çalışmaları Merkezi’ni (CALTS) ve aynı zamanda Uzaktan Eğitim Merkezi Baş Koordinatörü olduğu Haydarabad Üniversitesi’ndeki yabancı öğrenciler için Hindistan Eğitim Programı’nı (SIP) kurdu. Singh’in diğer büyük başarıları arasında, Hindistan Hükümeti için Ulusal Çeviri Misyonu (NTM) ve Hint Dilleri için Dil Veri Konsorsiyumu (LDC-IL) tasarlanması ve kurulması yer alıyor. Ayrıca Delhi, Baroda ve Surat üniversitelerinde ders vermişti. Ayrıca ‘Bhasha Mandakini Programı’ altında Bangla, Tamil, Kannada ve Marathi öğretimi üzerine 545 kısa belgesel tasarlamış ve yaratmıştır.
Frankfurt Kitap Fuarı – Hindistan Şeref Konuğu Sunumu (2006) şair davetlisi ve Çin’e Yazarlar Kültür Delegasyonu Lideri (2007), Andorra, Avustralya, Bangladeş, Belçika, Karayipler’de ziyaret etti ve konferans verdi. Çin, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Malezya, Nepal, Pakistan, Rusya, Singapur, İspanya, İsveç, Tayland ve ABD’ye değişik amaçlarla seyahat etti.
Singh, UGC Araştırma Bursu (1974-78), Uggersain Memorial Altın Madalyası, Delhi Üniversitesi (1974), LSA Bursu, Illinois Üniversitesi (1978), UNESCO Araştırma Ortaklığı (1979), Anlatım Ziyareti dahil olmak üzere birçok burs ve onur aldı. Delhi Üniversitesi (1979), PICL Bursu, Humboldt Üniversitesi, Berlin (1985), Misafir Profesörlük, IIAS, Shimla (1989), Mithila Vibhuti Sanman (2007), Keertinarayan Mishra Ödülü (2009), Prof Suniti Kumar Chatterji Toplum, Kalküta (2015), Kalaignar Porkizhi Ödülü, BAPASI, Chennai (2014), Jyotirishwar Sanman (2016) ve Sir Ganganath Jha Sanman (2016). 2017 yılında Prof. UN Singh, ‘J ahalak Günlüğü’ başlıklı maitili şiirleri antolojisi için prestijli Sahitya Akademi ödülüne layık görüldü .
Udaya Narayana Singh ‘Nachiketa’, 2009’da yeniden başlatılmasından bu yana Mithila Darshan’ın Baş Editörlüğünü yapıyor.
*
*
AŞK MEVSİMİ YERYÜZÜNDE

Bir aşk mevsimi vardır yeryüzünde
senin ve benim için yapılmış özellikle:
öyle bir tanesi
yağmur damlaları kururken başlayan çatıların üzerinde.

Bir ağ atarım ben
büyüleyen sözcüklere –
çocuklar gibi koşuşan vahşi sözcüklere
mahallede,
ve, sonunda,
boyun eğen çağırılan ozana.

Nehir kenarına dönerim;
sabah ilahim
suyu döndürür gökyüzüne,
oynar onun acısının ve dengesinin üzerinde, ve
başlatır az rastlanan bir haç yolculuğunu

Bu kavrulmuş toprakta,
yağmur tanrısıyım ben
ağlatan gökyüzünü
yüzyılın en kirli hikayeleriyle
hortlakların deynekler savurduğu ve dans ettiği,
prenslerin kastlar olmayan düşlerin balonlarını uçurduğu,
ve talihsizlerin onların seslerini boğan bir şamatayla yaşadığı.

Gökyüzü, gözyaşlarıyla dolu masallarımı dinle,
ve kükre; benim
gereğim var gökgürültüsüne
inanmak için
musonların gelişine.

Hasretim ona dokunmaya
sevecen kaşlarımla
yağmur damlalarının ıslattığı,
sözcüklerimi onun üstüne okuyabileyim diye,
aranayım diye elini, ve
hatırlatayım diye ona vermiş olduğu sözleri
geçen mevsimde!

Udaya Narayana Singh
Çeviri : Vehbi Taşar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir